2016 Avrupa Kupası Eşleşmeleri

Gruplarda dört takım ve toplamda altı grup olmaktadır. 24 takım ile başlayacak olan turnuva, grupların geçilmesi ile son on altı turu oynanacaktır. Çeyrek final, yarı final ve final karşılaşmaları ile turnuva son bulacaktır. 2016 Avrupa Kupası Maçları 10 Haziran da, 21:00 de başlayacak olan Fransa ve Romanya karşılaşması ile start verecektir. Dört yılda bir düzenlenen bu futbol şampiyonası, 1960 yılında başlamıştır. İlk olarak 8 takımlı finaller düzenlenmiştir. Daha sonra da 16 takım olarak ayarlanan bu futbol şampiyonası, bu yıl alınan bir karar ile de 24 takımın katılması ile başlayacaktır. Fransa’nı en iyi şehirlerine yapılacak olan turnuva için on tane şehir stadyumları hazırlanmıştır. Katılımcı ülkelerden birisi olan İsveç de, bu turnuvaya ön eleme gruplarında G grubundan gelmiştir. Grubunda Avusturya ve Rusya’nın arkasında üçüncü olarak katılmıştır. Grubunu üçüncü olarak tamamladığı için playoff maçı oynamak zorunda kalmıştır. Burada da diğer bir grupta üçüncü olan Danimarka ile karşılaşıp, maçları kazanarak 2016 Avrupa Kupası katılım biletini cebine koymuştur.

2016 Avrupa Kupası Eşleşmeleri

2016 Avrupa Kupası İsveç

İsveç eşleşmelere üçüncü torbadan katılmıştır. E grubunda mücadele edecek olan İsveç milli takımı, ilk maçına 13 Haziran da çıkacaktır. 18:00 de başlayacak olan bu karşılaşma Saint-Denis şehrinde oynanacaktır. İkinci maçı 17 Haziran da İtalya ile saat 15:00 de Lyon şehrinde, son maçına da 22 Haziran tarihinde saat 21:00 de Belçika ile Nice şehrinde oynayacaktır. İsveç daha önce 1992 yılında yarı final, 2004 yılında çeyrek final başarısı göstermiştir. Toplamda da altı kere bu turnuvaya katılma başarısı göstermiştir. 1992 yılında da Avrupa kupalarına ev sahipliği yapmıştır.

Avrupa Kupaları Tarihi

2016 Avrupa Kupası Karşılaşmaları ile on beş olacak olan turnuva sayısı, bu yıl değişerek 24 takıma ev sahipliği yapacaktır. Avrupa uluslar kupası olarak başlasa da, 1968 yılında Avrupa kupası adını almıştır. Düzenlenen ilk turnuvayı Sovyetler birliği kazanmıştır. Finalde uzatma dakikalarında Yugoslavya’yı 2-1 yenerek kupayı almaya hak kazanmıştır. İlk ev sahipliğini de Fransa yapmıştır.

Post Tagged with

You must be logged in to post a comment.