2016 Avrupa Kupası Fikstürü

1960 yılından beri yapılan bir organizasyon olan Avrupa Kupası, farklı uygulamalara ev sahipliği yapsa da, genel olarak 1980 yılından bu yana on altı takım uygulaması yapılmaktadır. Bu sene yirmi dört takım ile yapılacak olan turnuva, heyecanlı ve coşkulu geçeceğe benziyor. Bu yirmi dört ülke arasında olan isimler; Fransa ve sahibi takım olmak üzere, son şampiyon İspanya, Türkiye, Almanya, İtalya, İngiltere, Rusya, Ukrayna, İzlanda, İrlanda, Kuzey İrlanda, Macaristan, Avusturya, Polonya, Portekiz, Çek Cumhuriyet, Galler, İsviçre, Romanya, İsveç, Hırvatistan, Belçika, Slovakya, Arnavutluk olarak geçmektedir.

2016 avrupa kupası fikstür

2016 Avrupa Kupası Grupları

2016 Avrupa Kupası maçları son olarak belirli gruplara ayrılmıştır. Toplam altı grup vardır ve bu gruplar dörder takımdan oluşmaktadır. Gruplarda ilk iki takım doğrudan on altı takım arasına girmektedir. Üçüncü takımlar arasından en iyi dört takım seçilerek, kalan on altı takım arasına eklenmektedir.

Gruplar harfler ile klase edilmiştir. 53 takım arasından seçilen bu 24 takıma baktığımız zaman; İspanya son şampiyon olduğu için ön elemelere katılmamıştır. Bu sene ev sahibi takım Fransa’dır ve ev sahibi takım da ön elemelere katılmaz. Dolayısıyla Fransa da ön elemelere katılmamıştır. Gruplar şu şekilde sıralanmıştır:

A Grubunda; Fransa, Romanya, Arnavutluk, İsviçre

B Grubunda; İngiltere, Rusya, Galler, Slovakya

C Grubunda; Almanya, Ukrayna, Polonya, Kuzey İrlanda

D Grubunda; İspanya, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Hırvatistan

E Grubunda; Belçika, İtalya, İrlanda, İsveç

F Grubunda; Portekiz, İzlanda, Avusturya, Macaristan

2016 Avrupa Kupası ve Fransa

2016 Avrupa Kupası fikstür hazırdır. 10 haziran ile 10 temmuz 2016 tarihleri arasında olan turnuvaya ev sahipliğini yapan ülke Fransa’dır. Fransa daha evvel 1984 ve 2000 senelerinde şampiyon olmuştur. 1984 Avrupa Futbol Şampiyonası 12 haziran – 27 haziran 1984 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu turnuva yine Fransa’da yapılmıştır ve Fransa finalde İspanya’yı 2-0 yenmiştir.

2000 yılında turnuva 10 haziran – 2 temmuz tarihleri arasında yapılmıştır. Bu turnuva Hollanda ve Belçika ortaklığı ile yapılmıştır. Finale Fransa ve İtalya kalmıştır. Fransa maçı 2-1 almış ve şampiyon olmuştur.

Fransa bu sene de ev sahibi elemelerinde Türkiye ve İtalya’yı elemiştir. İtalya, ilk aşamada elenmiştir. Finale kalan Türkiye ve Fransa arasında 7-6 skoru elde edilmiş ve Fransa ev sahipliğini almıştır. Deneyimli Fransa’nın bu sene, sorunsuz bir organizasyon sunması beklenmektedir. Turnuvada olan stadyumlar şöyle:

Saint Denis / Stade de France

Marsilya / Stade Velodrome

Lyon / Stade des Lumieres

Villeneuve-d’ascq / Stade Pierre Mauroy

Paris / Parc des Princes

Bordeaux / Stade Bordeaux Atlantique

Nice / Allianz Riviera

Lens / Stade Felix Bollaert

Toulouse / Stadium Municipal

2016 Avrupa Kupası’nda Türkiye

Avrupa Kupası’nda Türkiye, bu sene D grubunda yer almaktadır. Bu grupta İspanya gibi güçlü bir rakibin yanı sıra Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan bulunmaktadır. Bu grupta maçlar 12 haziran ile 21 haziran arasında oynanacaktır. Türkiye bu sene bu gruplara en iyi üçüncü olarak katılmıştır.

2016 Avrupa Kupası Türkiye fikstürü maçlarında Türkiye’nin zorlu bir grubu vardır. Ev sahibi takım olmayı 2010 yılında kıl payı kaçıran Türkiye’nin, şampiyonluğu olmasa da, bu sene iyi bir mücadele göstermesi beklenmektedir. Turnuva takvimi 25 Nisan 2014 yılında açıklandığı için her şey nettir. Futbol severler, bu sene de dolu dolu bir turnuva beklemektedir. 24 takım ile ilk turnuva olacağı için, sonuçlar da merak uyandırmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Post Tagged with

You must be logged in to post a comment.