2016 Avrupa Kupası Hangi Ülkede?

Avrupa üzerinde düzenlenen ve en çok seyirciye sahip olan turnuvaların başında Avrupa kupası gelmektedir. Bu kupa kapsamında tüm Avrupa ülkeleri katılım göstermektedir ve bu bağlamda da eleme maçları yapılarak kupa maçlarına katılacak olan takımlar belirlenmektedir. Son yapılan maçların sonrasında eleme maçları bitmiş ve grup maçlarına katılacak ola takımlar belirlenmiştir. 2016 Avrupa kupası maçları için eleme maçlarına toplamda 53 takım katılmış ve bu takımların sadece 24’ü grup maçlarına katılabilmiştir. Bu bağlamda da söz konusu grup maçlarının hangi ülkede olacağını 2016 Avrupa kupası hangi ülkede sorusunu değerlendirebiliriz.

2016 Avrupa Kupası Hangi Ülkede

20 Mayıs 2010’da yapılmış olan oylama sonucunda söz konusu kupa maçlarının Fransa ülkesinde yapılacağı konusunda karar verilmiştir. Bu karar neticesinde söz konusu ülkenin yanı sıra Türkiye ve İtalya gibi ülkeler de ev sahipliği için aday olmuşlar fakat Fransa 43 oy ile oylamadan galip ayrılmış ve ev sahibi olmuştur. Türkiye’de bu oylama sonucunda 38 oy alarak ikinci olarak oylamadan ayrılmıştır. Bu bilgiler kapsamında 2016 Avrupa kupası nerede sorusu için öncelikle Fransa ülkesinin ev sahibi olduğunu ve daha sonra da bu ülkede bulunan şehirlerin ve stadyumların aktif olarak kullanılacağı bilgisini verebiliriz. 2016 Avrupa kupası Fransa sınırları içinde bulunan Nice, Marsilya, Saint Denis ve bunun yanında da Paris ve Lyon gibi şehirlerde bulunan stadyumlarda yapılacaktır. Bu şehirlerin yanı sıra birçok şehir üzerinde bulunan stadyumların kapasitesi genişletilerek uygun hale getirilmeye çalışılmaktadır.

Fransa Stadyumları

Fransa ülkesi sınırları içinde bulunan stadyumların sayısı çok fazladır. Bu yönden de söz konusu ülke içinde bulunan kapasite son derece yeterli olarak görülmüş ve bu bağlamda da kupa maçları için Fransa ülkesi uygun görülmüştür. Stade de France stadyumunun 10 Haziran tarihinde Romanya ve Fransa takımlarını ağırlayacağını ve bu bağlamda da grup maçlarının başlayacağını söyleyebiliriz.

Kupa Grup Maçları ve Takımları

Gruplar dahilinde toplam 6 grup bulunmakta ve her grupta da 4 takım yer almaktadır. Türkiye D grubu içinde Çek Cumhuriyeti ve İspanya, Hırvatistan ile beraber bulunmaktadır.

Post Tagged with

You must be logged in to post a comment.